Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česání

Maltézáček má dlouhou, rovnou, jemnou srst, kterou je nutno pravidelně pročesávat, aby se nezacuchávala. Na česání je nutné zvykat již štěňátko. Samozřejmě, že u štěněte ještě není potřeba srst česat, takže jen jemně přejíždíme hřebínkem po srsti. Štěně si zvykne na hřeben a později nebude jančit při skutečném česání. Později pak již začneme srst jemně pročesávat. Zpočátku to stačí dělat tak jednou týdně, ale jakmile začne měnit srst, což je tak ve 4 až 5 měsících, je to dobré dělat alespoň obden. Srst je také již dělší a již se mohou tvořit zacuchanečky. Protože mi Lucinka při česání pořád bere hřeben, kterým ji češu, dávám jí "na hraní" kartáč a hřebenem ji češu. Když ji pročešu, dám jí hřeben a kartáčem srst pročešu na jemno. Když má pejsek již dospěláckou srst, tak pokud není výstavní, stačí pročesat tak 2 krát týdně.

Protože maltézáček nemá podsadu, je dobré ho vykoupat tak jednou za 2 až 3 měsíce. V zimě nebo po dešti je dobré osprchovat tlapky od bláta nebo soli ze sněhové břečky. Blížší informace jsou v kapitole "koupání".

unor-2012-010.jpgPři skutečném česání je dobré používat sprej s olejem nebo přípravek přímo určený pro rozčesávání, který většinou také nějaké oleje obsahuje. Nikdy nečešte na sucho, protože tím se srst ničí. Při česání je dobré začít od zadu, tj. nejdříve pročesat ocásek a pokračovat od zadečku k hlavě. Vždy vezmeme pramínek srsti a nejdříve pročesáváme konečky a postupně pokračujeme až ke kořínkům. Pokud je srst více zacuchána a nejde nám rozčesat hřebenem, opatrně ji prsty rozdělíme na více malých pramínků, které jdou pak již lépe rozčesat. Důležité je nezapomenout pročesat srst pod předními tlapkami (v podpaží) a také pod oušky. V těchto místech se nejvíce zacuchává.

Pokud je pejsek hodně zacuckaný, protože se zanedbala péče o srst a nechcete pejska ostříhat na krátko, tak se cucky nůžkami rozdělí na malé pramínky, které pak již většinou jdou rozčesat. To se dělá tak, že vezmete zacuchaný kus (většinou se udělají takové několik centimetrů široké placky) a nůžkami se opatrně nastříhá od kořínků po směru chlupů asi na 2 cm široké proužky. Pak se každý proužek hřebenem poroztáhne a pročeše. Tím se některé chlupy sice přestřihnou, ale pejsek nebude mít úplně krátké chlupy.

Po rozčesání hřebenem postříkám celou srst sprejem s olejíčkem a zjemním srst pročesáním jemným kartáčem. Já používám malý kartáč s kovovými zahnutými drátky. Srst krásně nadýchá. Potom můžeme použít klasický žíněný kartáč pro dosažení většího lesku, ale ten já moc nepoužívám.

Pro pohodlné česání jak pro pejska, tak pro mne, mám takový fígl. Na stůl bez ubrusu položim složenou deku a na ní položím Lucinku. Pak když češu, tak si otáčím dekou i s pejskem tak jak potřebuji. Lucinka si pohodlně leží a Lucinka II. kolikrát u toho i spala. Já sedím pohodlně rovně na židli a nemusím se hrbit nad pejskem. Navíc si mohu položit lokty na stůl, takže mne ani ruce nebolí, kromě zápěstí, to občas bolí ať češete jak češete.