Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dospělý pejsek


V dospělosti, to je u maltézáčků asi v jednom roce, jsme naše slečny pejskové krmili tím, co jsme jedli my sami. Nesmí to samozřejmě být kořeněná nebo nadýmavá jídla. V naší rodině příliš koření nepoužíváme, takže pro pejsky ideální. Jenom přílohu samozřejmě nedostávala žádná pejsková vždy stejnou jako my. Například kynuté knedlíky, to není to pravé pro pejska, takže místo nich dostala například ke guláši třeba rýži nebo kolínka. Samozřejmě, že nedostává porci guláše jako my, ale jen maso a jen trošičku  přílohu namočit omáčkou. A když jsme dělali smažený květák, tak ten nedostala vůbec, ale udělala jsem jí vždy na konci obalování placičku ze zbylého vejce, mouky a strouhanky a do ní kousek na malé kousíčky nakrájeného květáku. Tu pak osmaženou a vychladlou dostala. Smažená jídla nejsou moc zdravá pro lidi a tudíž ani pro pejsky, ale když jsou tak maximálně jednou za měsíc, tak to nevadí. Rozhodně ale nejsou vhodné všechny druhy uzenin. Samozřejmě vyjímečně kousíček žádného pejska nezabije, ale zdravé rozhodně nejsou.

Většinou je hlavní složkou jídla pro pejska maso a asi 1/3 příloha (tu tvoří rýže nebo těstoviny a zelenina), i když někteří odborníci tvrdí, že by to mělo být obráceně. My si to nemyslíme, protože pejsek je přeci jen masožravá "šelma". Vyjímkou u nás bývá zapečená brokolice, tu milovala Lucinka II. Z té jsme jen vybrali většinu uzeného masa, nechali jsme jí tam jen dva, tři kousky a pokrájeli brokolici na menší sousta. Samozřejmě, že kromě hlavních jídel dostává každý den nějaké ovoce nebo zeleninu. Většinou když si my bereme něco, dostane Lucinka také. Lucinka II. měla moc ráda míchanici, kterou jsem připravovala pro papoušky, tj. salát nakrájený na kousky, nastrouhaná mrkev, lžička stouhanky a asi 4 nastrouhané dětské piškoty.

Občas také dostávají i nějaký mléčný výrobek, třeba trošku pribináčka nebo sýra nebo ochucený tvaroh. Když se například pekly buchty, měla Lucinka I. moc ráda tvarohovou nápň, když byla ještě syrová (než se dala do buchet). A když jsme zavařovali okurky, chodila nám Lucinka II. krást ty malinkaté z pekáčku, když jsme je myli a pak si je někde v klidu schroupala.

Jídlo by se mělo rozdělit alespoň na dvě porce, třeba ráno a večer, aby pejsek neměl jednou přeplněný žaludek a pak dlouho nic. My určenou denní porci rozdělujeme na tři díly, ráno, v poledne  a večer. Granulemi v dospělosti my pejsky již nekrmíme. Také o ně pak již naše holky nestály, takže jsme jim je nenutili. Jen Lucinka II. musela od 11-ti let papat speciální granule proti tvorbě močových kamenů. V seniorském věku se již mohou vyskytnout problémy, při kterých se krmení speciálními dietními granulemi nevyhneme. Ale pozor, pokud již pejskovi dáváte větší kousky masa, nesmějí se nebo spíš neměly by se míchat s granulemi! Psí žaludek jinak tráví granule a jinak maso, takže by mohly vzniknout trávící potíže. Odstup by měl být nejméně 3 hodiny. Jiné je to u štěněte, kdy dostává granulky třeba s paštičkou, kde je maso rozemleté nebo naložené v čalamádě, takže se téměř rozpadá. Také je dobré při krmení již od začátku předcházet možné budoucí agresivitě (viz kapitola "Výchova").