Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Tady se můžete ptát, pokud budu vědět, ráda poradím a také psát o svých maltézčích (i jiných) mazlíčcích.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sám doma

(Bára, 17. 1. 2018 20:56)

Dobrý den! Muže být maltezacek sám doma 5 hodin? Mám ho dávat na zahradu?

Re: Sám doma

(Eva, 21. 1. 2018 17:46)

Zdravím Báro,
sám být může, když není vyhnutí, ale nesnášejí to dobře. Maltézáčci jsou rodinní pejsci, kteří chtějí být pořád u všeho se svými páníčky. A když jsou sami, tak trpí. Něco jiného je, když jsou dva.
Teď v zimě bych ho ale tak dlouho na zahradě rozhodně nenechávala. Nezapomínejte, že maltézáčci nemají podsadu, která by je hřála, takže snadno mohou prostydnout.
Eva

srst

(Alena, 17. 1. 2018 15:15)

Dobrý den ,naší roční maltezačce začala žloutnout srst na pacinkách a čumáčku,černý čumáček jí zhnědl nevíte co s tím.Děkuji za odpověď.

Re: srst

(Eva, 21. 1. 2018 17:41)

Zdravím Aleno,
v zimě čumáčky často trochu ztrácejí pigment, na jaře se to většinou zlepší. Co se týká té srsti okolo tlamičky a na packách, může to být způsobené slinami. Pacinky jak si olizuje. Bývá to někdy stravou.
Eva

Reakce na ostatní psy

(Zuzana, 13. 8. 2017 12:51)

Dobrý den, děkuji za odpověď. Chci se ještě poradit. Naše Lillynka, narozená na konci dubna, špatně snáší jiné psy. Stačí, když je vidí nebo cítí v dálce a už vrčí, štěká a celá se klepe. Před pár dny u nás byli známí, také s fenkou maltézáčka, ale o necelý rok starší. Jejich fenka byla naprosto v klidu, naši Lilly očichávála a asi by si s ní i hrála, ale Lilly ji naprosto nebrala. Vrčela na ni, štěkala a několikrát po ní vystartovala tak, že jsme museli zakročit. Dá se tohle nějak odstranit nebo to natrénovat? Děkuji. Zuzana

Re: Reakce na ostatní psy

(Eva, 15. 8. 2017 23:13)

Zdravím Zuzano,
rádo se stalo. Co se týká toho chování Vaší fenečky, dá se to odnaučit, ale Chce to dost času a trpělivosti. Nejlépe Vám s tím pomohou v nějaké psí škole, kde Vám názorně ukáží co máte dělat. Takto na dálku se v tomto případě těžko radí. Velmi často se takto chovají buď bázliví pejsci nebo příliš dominantní. Naše Barunka se takto také občas chová, ona je velmi dominantní. Podařilo se mi to zvládnout u pejsků, které známe, ovšem neznámým pejskům se kvůli tomu raději vyhýbáme. Nemám bohužel tolik času, abych ji to odnaučila i u těch ostatních pejsků.
Přeji Vám, abyste to brzy zvládli. Eva

Koupání

(Zuzana, 28. 7. 2017 19:57)

Dobrý den, je možné maltézáčka koupat častěji, např. 1x týdně? Nebo alespoň pravidelně sprchovat zadeček? Fenečka s námi všude šedá a mazlí se a je už pak cítit močí a stolicí. Děkuji.

Re: Koupání

(Eva, 1. 8. 2017 0:09)

Zdravím Zuzano,
maltézáčci, kteří se chovají pro výstavy, ti se koupou třeba denně, ale speciálními šampony a kondicionéry. Normálně chovaný maltézáček by po tak častém koupání měl příliš vysušenou srst. Já koupu holky jednou za dva měsíce, což je při pravidelném pročesávání dostačující. Chloupky na zadečku (okolo dirky a pod ní) se stříhají na krátko. Špi nění zadečku je u každého pejska jiné. Například naše Barunka si zadeček zašpiní jen výjimečně, ale Lucince ho musím téměř pokaždé, když přijdeme z venku, umýt buď žínkou nebo zadeček osprchovat. To jim neškodí. Ovšem pozor, když je už chladněji, tak s mokrým zadečkem nechodit ven.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

Dotaz

(Alena, 8. 7. 2017 21:42)

Dobrý den ,od kdy do kdy je výměna srsti u maltézáčků a kdy začínají hárat.Děkuji za odpověď.

Re: Dotaz

(Eva, 11. 7. 2017 22:33)

Zdravím Aleno,
maltézáčkům se mění štěněčí srst na dospěláckou kolem pátého měsíce věku. Protože nemají podsadu, nelínají 2x do roka jako většina pejsků, ale mění srst během celého roku, asi jako my lidé vlasy.
Poprvé hárají většinou mezi osmým a desátým měsícem věku, ale mohou i později. Pokud fenka nezačne hárat do roku a půl, měl by majitel jít k veterináři.
Přeji hezký večer. Eva

stáří

(Lenka, 19. 5. 2017 12:06)

Dobrý den, zajímalo by mě, jakého nejvyššího věku se dožívají Maltézáčci.
Mám fenku Betty je jí skoro 19 a půl roku. Je to moje zlatíčko.
Stále se snaží si užívat života. Ptám se jen pro zajímavost.
Děkuji a přeji hezký den.

Re: stáří

(Eva, 22. 5. 2017 23:35)

Zdravím Lenko,
to je nádherný věk, kterého si jak předpokládám ve zdraví užívá Vaše Betty. Je vidět, že má dobrou péči. Maltézáčci se dožívají většinou kolem 16-ti až 18-ti let. Ovšem znala jsem i maltézačku, která se dožila 25 let. Přeji Vám, aby se Betty dožila také tohoto výjiměčně požehnaného věku nebo ho třeba i překonala :-).
Přeji pěkný večer. Eva

lékaři

(Pavel, 6. 5. 2017 9:17)

Dobrý den.
Chci se zeptat jak hodně jsou maltézáčci odolní na různé nemoce.Pokud budu nechávat pejska očkovat s jakými výdaji mám počítat,a jaká je pravděpodobnost že se pi přes očkování nakazí či bude mít jiné zdravotní problémi?Děkuji.

Re: lékaři

(Eva, 9. 5. 2017 20:58)

Zdravím Pavle,
maltézáčci bývají celkem zdraví. Nejčastější nemoci jsou popsány v kapitole "Zdraví". U drobnějších maltézáčků se ještě může vyskytnout volná kolenní čéška, což je častý problém malinkých psů. Co se týká očkování, tak pokud budete nechávat očkovat pravidelně, němělo by se stát a nestalo se nám nikdy, ani jsem neslyšela, že by nemoc proti které jsou očkovaní dostali. U očkování může nastat alergická reakce, což se týká ovšem všech živých tvorů. Dá se snadno vyřešit rozložením očkovacích látek. V tom Vám v případě alergické reakce na očkování poradí veterinář. My musíme u Barunky očkovat proti leptospiróze zvlášť, protože právě na ni měla při společném očkování alergickou reakci. Výdaje za očkování se liší podle jednotlivých veterinářů. Někde je dražší, někde levnější. Počítejte zhruba se čtyřmi sty každý rok za základní očkování a asi se třemi sty za vzteklinu jednou za 3 roky, pokud ji necháte očkovat zvlášť, tj. ne s ostatními vakcínami. Pokud ji dáte s ostatními dohromady, tak ji musíte nechávat očkovat každý rok.
Přeji pěkný večer. Eva

Neposloucha

(Petra, 29. 3. 2017 8:52)

Dobry den,máme doma 8mesicniho pejska maltezacka. Byl šikovný,doma poslouchal a ted jak je teplo,tak jsme porad na zahradě a vůbec neposlouchá. Nepřijde na zavolani, steka na sousedy,na nic nereaguje a chytit se nenecha. Byla u nas kamarádka s dětmi a strasne na ne stékal a dětem sel po nohách,dokonce holčičce skocil po ruce jak kdyby ji chtěl kousnut. Nikdy to nedělal,je pravda ze je porad jen s rodinou. Když jsem ho chytla, řekla jsem nesmis a vytahala ho za kuzi za usima(to mi doporučila veterinářka) a poslala na místo. Ted tady byl kamarád za synem a sel mu po nohách zase. Nevim co s nim budeme dělat. Jestli chodit někam na výcvik.

Re: Neposloucha

(Eva, 7. 4. 2017 18:28)

Zdravím Petro,
je to tím, že pejsek dospívá, tedy je v jakési pubertě. Nedá se s tím dělat nic jiného než cvičit, cvičit, cvičit a hlavně být důslední. Nevím čemu říkáte že poslouchal, jestli jste ho cvičili. Každý pejsek potřebuje alespoň základní cviky poslušnosti, aby se z něj nestal domácí tyran. Zvláště psi se snaží převzít vůdčí postavení. Je potřeba pejskům od malinka vštěpit, že vůdce smečky je člověk (buď páníček nebo panička), po nich jsou ostatní členové rodiny a pak teprve jsou oni. Pokud jste toto nezvládli, bylo by asi dobré vyhledat pomoc u nějakého cvičitele, který vám ukáže jak na to. Na dálku to takto nejde, protože nevidím jak se chováte vy, což je to nejdůležitější při cvičení pejska. Ale výcvik by měl mít každý pejsek. Nemyslím tím klasický výcvik jako mívají velcí nebo služební psi, ale základní výcvik poslušnosti. Naše holky například neumějí sedni, lehni, přines, ale umějí ke mně, čekej a zůstaň. Říkáte že v zahradě neposlouchá - doporučuji nechat mu i tam obojek a vodítko (klasické, ne to samonavíjecí) a když ho k sobě přivoláte a on neposlechne, tak ho za vodítko přitáhnout k sobě a ukázat mu tím co po něm chcete a že to musí udělat.
Co se týká štěkání, tak to je u maltézáčků vrozené, to se dá pouze omezit do přijatelných mezí. Očůrávání věcí doma je jednak projevem právě dospívání, ale rovněž známka teritoriálního chování, tedy jakožto vůdce si chce označit své prostory. Moč páchne vždy, ale když se k tomu přidají výměšky pachových žláz na zadečku, tak je to bomba :-). Něco mezi žumpou a houbami. Když pochopí, že vůdcem nebude, mělo by se to spravit.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

Neposloucha

(Petra, 29. 3. 2017 9:02)

Ještě se zeptám,chodil normálně čurat kakat ven bez problemu. S kakanim problem není,ale ted poslední dobou cura doma. Přijde mi jak když si to spis znackuje,nevím. Jsme cele odpoledne venku,vidim ho z vse ocurava,ale přijde domu a včera manzelovi pocura rifle které visi na věšáku,dceri počurám pyžamo které nechala na zemi a dnes manzelovi ucurnul na polštář,ze kterého prave vstal, i když už byl pejsek vycurany z venku. Když to zjistím a volám na něj, aby prisel,tak moc dobre vi co provedl a bezi do pelíšku a dela ze nic. Nevím co se s nim děje a jak ho to ted odnaučit,když už byl šikovný? Přijde mi ze mu moč i divne smrdí, nevím. Moc předem dekuji za radu. Jinak je to miláček,ale jsem ted bezradná. Dekuji

ŠTĚNĚ

(marie, 14. 3. 2017 20:14)

Dobrý den pani Evo.Dekuji za vase stranky.
Mame 7.mesicni stenatko psika a dnes se nam 2x pocural do postele. Poprve jsem mu jen vynadala:)a ukazala kde se cura ale podruhe uz trochu dostal novinama za usi.Ted i trochu asi i trucuje.Dela ze me neslysi:)Nevim jak resit kdyby se to zitra znovu opakovalo?Dekuji za odpoved.Marie

Re: ŠTĚNĚ

(Eva, 17. 3. 2017 23:48)

Zdravím Marie,
toto se na dálku těžko určuje. Pokud pejsek i dříve spával v posteli a nečůral tam, může to být dospíváním. Prostě si začíná značkovat své teritorium. Jediné co můžete dělat v takovém případě, nepouštět ho do postele, resp. když se počůrá, tak ho napomenout a už ho do postele ten den nepustit. Když se mu to stane párkrát, spojí si to a měl by to přestat dělat.
Může to ovšem také značit nemoc. Počůrávání bývá průvodním jevem močových kamenů. Vzhledem k věku pejska se to těžko určuje. Pokud se dříve již nepočůrával a uměl už chodit čůrat jen venku, pak bych to asi zkusila konzultovat s veterinářem. Ultrazvukovým vyšetřením by případně měl zjistit zda se náhodou nejedná o ty močové kameny.
Ale může to být také jakási pomsta, jestli se něco u vás změnilo. Třeba jestli jste teď více pryč a on je tak déle sám nebo přibyl do rodiny jíný člen atd.
Popřemýšlejte a sami rozhodněte oč se asi může jednat.
Hodně radostí přeji s pejskem. Eva

Jsou tyto granule dobré?

(Simona, 9. 3. 2017 9:41)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli jsou granule vivavita pro štěňata dobré?
Mám fenu border kolie a jsou jí skoro dva roky.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »