Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Tady se můžete ptát, pokud budu vědět, ráda poradím a také psát o svých maltézčích (i jiných) mazlíčcích.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Růst a venčení

(Eva, 12. 10. 2016 23:40)

Zdravím Majko,
to mne těší, že Vám mé stránky pomáhají, proto jsem je dělala :-).
Co se týká růstu, tak právě kolem pátého měsíce nejvíce maltézáčci rostou. Pak asi do věku jednoho roku mohou zmohutnět, tedy nabrat svalstvo, ale příliš už nevyrostou. Takže pokud oproti dřívějšímu pomalému růstu povyrostl více, neměl by již mnoho vyrůst. Pokud tatínek nebyl menší než maminka, což nevíte, měl by určitě dosáhnout váhy svojí maminky, což by značilo, že už o mnoho nevyroste. Ovšem pokud byl tatínek o více větší, může Vás ještě překvapit a do takových 7 měsíců pořád růst. Radila bych proto raději koupit svetřík, který je pružný. Navíc svetříky nebývají tak drahé, takže když z něj rychle vyroste, nemrzí to. Většinou se velikost uvádí podle délky těla, tj. od konce krku ke kořeni ocásku. To si snadno změříte a podle toho vyberete. Někde uvádějí ještě i objem hrudníku, ale ten se u maltézáčků nemusí moc řešit - nejsou plemenem s velkým hrudníkem.
Co se týká venčení, tak v tomhle věku se musí chodit zvláště s pejskem častěji, aby si pořádně zafixoval konat potřebu venku. Tu zimu vyřešíte právě svetříkem nebo mikinkou. Do deště jsme my naše holky netahali a snažili jsme se vystihnout třeba i malinké přestávky v dešti. S blátem nic neuděláte, venčit se musí, my naučili holky při takovém počasí jít hned od dveří do koupelny osprchovat nožičky. Mají to rády a samy se k vaně hrnou :-). Až pejsek dospěje, stačí mu venčení 3x denně, teď by to chtělo ještě 4x denně, ale když je špatné počasí můžete i míňkrát. Uvidíte jak dlouho vydrží nepočůrat se a podle toho si upravit četnost. Ovšem s pejskem se normálně musí chodit déle, protože psi značkují. Tak aby se dostatečně vyčůral. Nebo i kratčeji, ale o to častěji. U fenek je to jednodušší, ty se většinou vyčůrají úplně při prvním zasednutí. Pokud nejsou dominantní.
Jestlipak si schováváte první zoubky? :-) My ano, Lucinčiny máme skoro všechny, protože začala měnit chrup v prosinci, takže většinou doma. Barunka se v prosinci narodila, takže zoubky ztrácela už v teple května venku, tak jich máme jen pár.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

kolik krmeni

(Jana , 28. 9. 2016 13:11)

Dobrý den, prosím vás o radu máme stěně maltezacka nyní má 14 týdnu kolik granuli denně? Děkuji za odpověď

Re: kolik krmeni

(Eva, 30. 9. 2016 18:07)

Zdravím Jano,
my granulemi nekrmíme, takže Vám nemohu odpovědět. Ale na každém krmení by měla být tabulka s doporučeným denním množstvím. Toto množství si rozdělte na tolik porcí, kolikrát denně krmíte.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

Blechy

(Sandra, 26. 8. 2016 12:40)

Dobrý den, moc prosím o radu, koupili jsme si štěně maltézáčka, má 8 týdnů a hned jak jsme si ho donesli, tak jsme mu našli blechy, tak si myslím, že si je doneslo už od majitelky... štěňátko jsme vykoupali v šamponu proti blechám, ale blechy pořád má :( nevím jaký přípravek můžu na tak malé štěně použít. V obchodě pro pejsky mě vystrašili, že na tak malé štěně nic není, že jedině veterinář musí dát nějakou ampulku proti blechám. Děkuji za odpověď.

Re: Blechy

(Eva, 26. 8. 2016 22:53)

Zdravím Sandro,
v obchodě Vás zbytečně strašili. Například Frontline spray můžete použít pro štěňátka a koťátka starší 2 dnů. Jen musíte být u štěněte velmi opatrní na očíčka a tlamičku, aby se mu tam látka nedostala. Dělají se dvě velikosti, Vám stačí ta menší (100 ml). Je to i proti klíšťatům a můžete ho použít i příští rok. Nezapoměňte ale, že musíte také ošetřit místa kde štěňátko spalo či déle leželo (pelíšek, postel, křeslo, jeho deka či látkové hračky apod.), protože tam již blešky určitě nalezly. Takže když jste ho vykoupali v tom šamponu, nalezly do něj znovu z těchto míst. Nejlepší je tato místa rovněž nastříkat tím sprejem, nechat působit alespoň hodinku a pak vše vyprat. Křeslo samozřejmě prát nemůžete, to stačí vystříkat a nechat zaschnout.
Přeji hodně radostí se štěňátkem. Eva

Připouštění

(Adél, 15. 7. 2016 17:56)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ,mám 1rok a 4 měsíce starou fenecku , hárá teď po druhý a chtěla bych jí nechat připustit tak se chci zeptat kdy jí nechat, nebo kdy se připouštějí fenky maltezáčka ? Děkuji předem za odpověď.

Re: Připouštění

(Eva, 17. 7. 2016 18:10)

Zdravím Adél,
nejlépe je fenku nechat připustit mezi prvním a třetím háráním, tedy při druhém nebo třetím hárání. První štěňátka by fenka měla mít nejpozději do tří let věku. Pejska většinou fenky chtějí na rozhraní druhého a třetího týdne hárání, ale přesně Vám to nikdo neřekne. Je to individuální. My nemáme pejsky na chov, takže přesnější zjištění doby kdy fenka pejska bude chtít by Vám mohli říci spíš v některé chovné stanici maltézáčků.
Přeji hezkou neděli. Eva

včela

(Lenka, 13. 7. 2016 11:51)

Dobrý den,
naše fenka maltézáčka dostala žihadlo od včely a to jsme řešili na veterině. Máte s tím taky nějakou zkušenost a mohla byste mi prosím
poradit co dělat, kdyby se to opakovalo, abychom to nemuseli hned
řešit s lékařem.
Děkuji a přeji hezký den

Re: včela

(Eva, 17. 7. 2016 18:03)

Zdravím Lenko,
u pejsků je to stejné jako u lidí, to znamená ihned vyndat žihadlo a pak potřít nějakou vodičkou nebo mastí, která je určena po bodnutí hmyzem. Někdy stačí jen potřít roztokem octa s vodou v poměru asi 1:1. Dále záleží na tom jestli je pejsek alergický na takováto bodnutí. V tom případě je dobré podat nějaké antihystaminikum. My máme neustále doma lék Dithiaden, protože maminka je také alergická na několik věcí. Použili jsme ho u Barunky i v případě alergické reakce na očkování. V případě maltézáčka stačí jedna osminka tabletky. Tento lék je na předpis, takže ho nelze normálně koupit.
Pokud ovšem pejska píchne včela či vosa někam dovnitř tlamičky, je lepší jet ihned na veterinární pohotovost, pokud již váš veterinář nemá službu. Stejně jako u lidí je v tomto případě nutná rychlá pomoc. Je dobré se snažit píchnutí ledovat, ovšem u pejsků se to těžko v tlamičce provádí, nemají to rádi.
My máme zatím zkušenost jen u Lucinky, kde ji vosa píchla do tlamičky zvenčí, takže stačilo natřít octovou vodou a ledovat. Za chvilku jí to začalo splaskávat a bylo vše v pohodě.
Přeji hezkou neděli a abyste raději včely už nemuseli řešit. Eva

PROSIM O RADU

(Gábina, 12. 6. 2016 13:55)

MAME 7 MĚSIČNIHO PEJSKA A NEKOLIK DNI SI LIŽE KONEČNIK,BYLI JSME U VETERINAŘE VYMAČKL ŽLÁZU A ZA DVA DNY SE ZASE LÍŽE,MÁTE NĚJAKOU ZKUŠENOST,DĚKUJI

Re: PROSIM O RADU

(Eva, 13. 6. 2016 22:46)

Zdravím Gábino,
příčin může být mnoho, ale opravdu nejčastější příčiny tohoto chování bývají plné žlázky nebo prostí červíci. Pokud je ale pejsek odčervený a má vyčištěné žlázky, pak to může být buď zlozvyk, což ale bývá již většinou u starších pejsků, nebo to může způsobovat dráždivá strava. Nevím čím krmíte, ale zkuste změnit jídelníček. Také kontrolujte po vykadění, jestli nemá špinavou prdelku. Třeba i jen mírně slepené chloupky můžou tahat a proto si to líže. Můžete zkusit pár dnů vždy po vykakání umýt prdelku a uvidíte. Další příčinou může být nějaký vřídek nebo poranění na řitním otvoru, což ale nepředpokládám, protože když jste byli u veterináře, jistě by tuto příčinu zjistil. Pokud si prdelku líže již delší dobu, může mít také již kůžičku na zadečku mírně spálenou, což ho svědí a nutí k dalšímu lízání. V takovém případě je dobré kůžičku kolem řitního otvoru namazat hojivým krémem (třeba pro miminka, např. Sudokrém apod.) a hlídat ho, aby se nelízal a krém se stačil vstřebat a zapůsobit. Jiného mne už nic z našich zkušeností nenapadá.
Přeji Vám, abyste brzy zjistili pravou příčinu a zlepšilo se to. Eva

Maltazacek TIMY

(Aneta, 26. 5. 2016 13:36)

Dobry den chtela bych se zeptat jestli je normalni kdyz se na konci psiho penisu se udela cervene tečka. (Ale jenom chvílemi se stava)

Re: Maltazacek TIMY

(Eva, 27. 5. 2016 23:18)

Zdravím Aneto,
nemusíte se bát, u pejsků se to stává často, že když jsou vzrušeni (ať již z radosti nebo z rozjařilosti při bouřlivé hře), tak jim někdy více, někdy méně vykoukává penis z pouzdra :-). Není to žádná nemoc, je to normální.
Přeji hezký večer. Eva

Pigment u štěňátka

(Leona, 30. 4. 2016 17:58)

Dobrý den. Moc Vám děkuji za super stránky. Za dva týdny si jedeme pro štěňatko Maltézáčka, takže pročítám vaše stránky a čerpám vědomosti. Mám dotaz naše štěňátko má 8 týdnů, na čumáčku má bílé flíčky a ohraničení jednoho očka má bílé-světlé,druhé černé, všude čtu, že by měl být pigment černý. Chci se tedy zeptat zda je to u miminek normální a časem to ztmavne? Na výstavy se nevhystáme pouze domaci mazlíček. Mockrát děkuji za odpověď.

Re: Pigment u štěňátka

(Eva, 3. 5. 2016 14:35)

Zdravím Leono,
děkuji za pochvalu a doufám, že Vám stránky alespoň v něčem pomohou.
Pigment na čumáčku se tvoří nejdéle, takže malá štěňátka mají často růžové flíčky na čumáčku. Ovšem ve věku osmi týdnů, kdy se většinou odebírají, by již měl být čumáček celý černý. U očíček nebo na polštářcích tlapek většinou bývá pigment sytý velmi brzy, takže není moc velký předpoklad, že se tato místa ještě dobarví. Pokud si berete pejska s papíry (průkaz původu), pak by měl mít pigment všude v době odběru již plný. Pokud nemá, je velký předpoklad, že nebude moci být zařazený do chovu, protože nesplňuje zbarvení a chovatel by měl slevit na ceně. Pokud ho ale na chov nechcete, což předpokládám, když nechcete jít na výstavy, nebo si berete pejska bez papírů, tak je to vcelku jedno. Zdravotně to nijak neškodí, pouze vzhledově.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

ZUBY

(Denisa, 16. 4. 2016 10:40)

Dobrý den,máme maltezáčka je mu pět měsíců a eště mu nepadají zoubky.Maltezáčkům nebo všem psům padají zoubky to je jasné ale když jim padají tak pejsci u toho knučej?? Nebo to necejtí.

Re: ZUBY

(Eva, 17. 4. 2016 0:25)

Zdravím Deniso,
kolem pátého měsíce teprve zoubky začínají padat. Nemusíte mít strach, pejsky to nebolí :-). Ani nevědí že je ztrácejí. Často je to při hře, když kousnou do hračky a podobně. Až při prořezávání druhých stoliček můžou třeba odmítat jídlo nebo se jim špatně papá, ale je to přechodné a rychlé, zoubky se rychle prořežou ven. Myslím, že my lidé máme při výměně zubů mnohem větší starosti než pejsci.
Hodně radostí s maltézáčkem přeje Eva.

Re: Re: ZUBY

(Petra, 17. 4. 2016 22:10)

Dobry den, u nas zoubky probihaly tak ze jsme o tom ani u jednoho nevedeli -dokud sem nenasla malinkej zoubek v ponozce :D bohuzel s hornimi spicaky byl problem a v 10ti mesicich sme byli na trhani, mezi ml spicaky a novymi se usazoval bozdel takze kazdy den vyndavani aby nebyli problemy se zanety. Nakonec už bylo jasne ze samy nepujdou :) takze radsi cas od casu to zkontrolovat

Re: Re: Re: ZUBY

(Eva, 18. 4. 2016 16:16)

Zdravím Petro,
ano, už jsem to zde několikrát psala, pokud zoubky nevypadají do cca třičtvrtě roku věku pejska (tj asi do 8 až 9 měsíců), je nutná porada s veterinářem, který chrup prohlédne a pokud je to nutné následuje vytržení mléčných zoubků. Nám se to ze čtyř pejsků stalo jen jedinkrát u jediného zoubku - stoličky. Eva

Co pro ti blechám atd...

(Petra, 13. 4. 2016 21:49)

Dobrý den, chtela bych se zeptat jaké obojky/spreje proti blechám apod. by jste mi doporučila. Dnes jsme při koupání objevily na oušku klíště.
Děkuji moc za rady


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »