Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Tady se můžete ptát, pokud budu vědět, ráda poradím a také psát o svých maltézčích (i jiných) mazlíčcích.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pigmenty

(Pavel, 6. 6. 2015 18:54)

Dobrý den,nevíme zda je to normální,máme maltézáčka stáří 1,5 roků a začíná jí černat kůže.Hlavně za ušima a na zádech.Donedávna byla celá růžová.
Pavel

Re: Pigmenty

(Eva, 6. 6. 2015 23:31)

Zdravím Pavle,
tmavé skvrny na kůži jsou u maltézáčků dost časté. Tedy nejsou úplně černé jako třeba u lidí pihy, ale bývají to takové světle až tmavě šedé, různě veliké skvrny. Pod srstí nebývají vidět, jen když se namočí. Takže pokud je to toto, nemusíte se plašit, je to normální.
Přeji hezký večer. Eva

Čůrání

(Elen, 4. 6. 2015 8:04)

Dobrý den,
zprvu bych Vám chtěla poděkovat za Vaše stránky, v začátcích nám moc pomohly :)
A také Vás žádám o radu. Máme sedmiměsíční fenečku maltézáčka. Je moc hodná, mazlivá, prostě naše sluníčko.
Jenže je to asi měsíc, co nám začala čůrat do postele. Je to docela nepříjemné, protože skoro každý den pereme počůrané deky. Vůbec ale nevíme, co je spouštěč. Sama doma skoro není, máme taková zaměstnání, že je vždy s někým, jednou za čtrnáct dní se stane, že je třeba tři hodiny sama doma. A když je sama, neudělá to.
Ven chodíme pravidelně, cca co tři - čtyři hodiny a jednou denně jdeme na velkou procházku, kdy se vylítá a přijde domů úplně znavená.
Jediné, co mě napadá je to, že žárlí nebo se dožaduje pozornosti a tak to udělá. Někdy mi ale přijde, že už to dělá a bere to tak, že je to v pořádku. Opravdu nevíme a ona nám to neřekne. A dělá to tak fikaně, že jsme ji u toho nachytali snad jen jednou.
Poraďte nám prosím jestli Vás něco napadá,
děkuji
E.

Re: Čůrání

(Eva, 6. 6. 2015 23:25)

Zdravím Elen,
jsem moc ráda, že Vám mé stránky pomohly, proto jsou určeny. Pokud to počůrávání nemá původ v nějakém zdravotním problému (zeptala bych se veterináře), tak si myslím, že by z toho měla vyrůst. Lucinka nám to také chvíli dělala, ale my jsme vypozorovali, že to dělá když blbnou s Bárou a skočej do postele. Když to bylo už blízko před dobou vycházky, tak se to stávalo. Jediné co se dá dělat je vynadání a nepouštění do postele. I když jsme ji třeba přímo u toho nechytli, tak jsem ji posadila k počůranému místu a nadávala. Ona cítí tu moč, takže ví oč jde. Pak jsem ji odnesla na plínku a přísně říkala, že čůrá se tam. Po tom co jsem usušila a převlékla peřinu, tak jsem třeba šla s Bárou na postel, ale jí jsem tam nepustila (přitom jsem říkala, že se "počůrala", aby věděla proč tam nesmí). Pokud používáte jiné slovo, třeba loužička, tak je třeba použít to. Musela zůstat na zemi. Do postele mohla až na noc. Po čase už to bylo v pořádku. Ale i teď v dospělosti se jí občas ráno stávalo, když jsem se šla po snídani oblíknout do ložnice a vzala je s sebou, že se počůrala do postele jak tam blbly s Bárou (ona ráno nejde většinou na plínku, kterou jim necháváme i nyní na noc, čeká až na venek), což nyní řeším tím, že je už do ložnice ráno s sebou neberu.
Takže zkuste si všimnout i doby kdy to dělává a nepouštějte ji tam. Ovšem pokud je to v noci, tak s tím moc nenaděláte, jestliže spí (jako naše holky) s vámi v posteli. Rozhodně to ale nepřecházejte ani když ji při tom přímo nechytíte, aby si nezvykla že to může dělat. Ale může to být i tím, že brzy by měla začít hárat.
Přeji hodně radostí s maltézačkou. Eva

Prosimno radu

(Kateřina, 6. 5. 2015 0:08)

Dobrý den, máme doma 4 měsiční fenku maltezačka, chtěla bych se zeptat jaké granúe jsou pro ni nejlepší? Majitele ji dávali Pegigree, my jsme ji naučíli na Proplan a v některých obchodech nám řekli, že nejlepší jsou Hill's Canine Puppy, protože nebarví prýnpod očima. Zároveň bych se chtěla zeptat co dělat s očičky, když je má celé hnědé, pořaád je čistíme a máme koupené i kapky na běleni pod očima, ale vůbec to nepomáha. Děkuji mnohokrát :)

Re: Prosimno radu

(Eva, 6. 5. 2015 18:31)

Zdravím Kateřino,
s granulkami Vám moc neporadím, protože my preferujeme vařenou stravu. Jediné co bych asi nedoporučovala jsou levné granule nabízené často v supermarketech, jako jsou právě Pedigree, Friskies, Propesko apod. Je jasné, že nízká cena se musí vykompenzovat nižší kvalitou vstupních surovin.
Co se týká těch skvrn pod očima, tak v první řadě bych doporučila chloupky na čumáčku a pod očíčky ostříhat. A pokud nefunguje ani pravidelné čištění pomocí odstraňovače skvrn pod očima, tak jediné co můžete dělat je časté osoušení očíček tamponkem. Skvrny způsobují slzy, které narušují strukturu chloupků a ty se pak barví do rezava. Velké slzení a tím i zbarvení chloupků pod očima způsobují právě často granule. Naše holky skvrny skoro nemají. Barunka na ně netrpí vůbec a Lucinka jenom když je větrno a jí více slzí očíčka. V době dospívání, tedy od 4. měsíce do cca jednoho roku bývá slzení často výraznější. Pak se to upraví.
Přeji hodně radostí s maltézáčkem. Eva

Prochazky

(Lucie, 26. 4. 2015 8:00)

Dobry den, zvazujeme koupi maltezacka. Kolik maltezacek zhruba zvladne ujit? Předem děkuji za odpověď. Lucie

Re: Prochazky

(Eva, 26. 4. 2015 23:02)

Zdravím Lucie,
záleží na tom, jak si ho vychováte, na co bude zvyklý. Samozřejmě tolik jako třeba boxeři toho určitě neujde. Je mnohem menší a jeho nožičky se nacupkají více. Ale pokud ho budete od malinka postupně zvykat na delší procházky, tak může chodit s Vámi kamkoliv. Ovšem když budete celý den v práci a budete s ním chodit na krátké procházky ráno a večer, nemůžete počítat s tím, že o víkendu ujde několik kilometrů. Ovšem pokud s ním budete ráno i večer chodit na postupně delší a delší procházky, po obědě stačí i na kratší. Pak ho s sebou můžete bez problémů brát i na turistické výlety. Navíc si můžete na něj vzít tašku a když nebude moci, můžete ho poponést. :-) Maltézáček je mrštný pejsek a pohyb má rád. Ovšem pokud zpohodlní, mají ho třeba starší lidé, kteří už tolik neběhají, je spokojený i s menším pohybem.
Přeji hezký večer. Eva

chybí mi

(Romana, 16. 3. 2015 4:08)

Dobrý den,včera mi umřela fenečka maltézáčka,náhle těžce onemocněla,ač jsme se snažili jako mohli..svůj boj Niki prohrála..a ted je mi moc smutno,všude ji vidím..a peru se s tím,zdali si pořídit nové štěnátko..příjde mi to takové nefér vůči Niki,jakoby náhrada za ni...projíždím inzeráty a pořád jakoby hledám ,aby byla podobná Niki...

Re: chybí mi

(Eva, 16. 3. 2015 17:21)

Zdravím Romano,
je mi velice líto, že jste přišla o fenečku, ale ze své zkušenosti Vám mohu poradit, že je dobré co nejdříve si pořídit nové štěňátko. Každé štěně vyžaduje mnohem více péče a času než dospělý pejsek, což velmi pomáhá zapomínat na bolest po ztrátě našich čtyřnohých miláčků. Nefér to určitě není, protože i tak na ni budete jistě vzpomínat. Nehledejte podobu, což v porovnání štěně-dospělý pejsek ani nelze. Vybírejte podle chovatele - v jakých podmínkách štěňátko vyrůstá a zda je čisté, zdravé, odčervené, očkované. To je nejdůležitější. Opět ze své zkušenosti Vám mohu říci, že nikdy nebude žádný další pejsek stejný. Každý má svoji vlastní osobnost a každý zaujme něčím jiným.
A ještě jednu radu - pro nové štěňátko pořiďte vše nové (pelíšek, deku, hračky, misky...), jinak můžete u všeho pořád vidět Niki a Váš vztah k novému tvorečkovi to může narušit. Schovejte si její věci, pokud chcete, ale nepoužívejte je. Je to pak mnohem snazší.
Přeji Vám, aby se už brzy u Vás motala pod nohama nová bílá kulička :-). Eva

Re: Re: chybí mi

(Romana, 24. 3. 2015 15:29)

Děkuji Evičko,na štěnátko čekám..po Niki mi je stále moc smutno,není den bez slziček,ale už se těším na tu novou malou kuličku..pro fenečku si jedeme před velikonocemi.Co se týče věcí po Niki tak ty jsme dali do hrobečku s ní..vše co bylo její...takže ted se sháním po novém....moc ráda bych si nechala poradit ohledně krmení.Cci se vyvarovat chyb které jsem dělala..dávala jsem ji granulky a kapsičky od Pedigrie a veterinář mi řekl,že je to humus..a tak nevím jestli mám raději vařit nebo co by jste mi poradila

Re: Re: Re: chybí mi

(Eva, 25. 3. 2015 22:59)

Zdravím Romanko,
tak to už je za chvíli. Uvidíte, že hned bude doma veseleji. Člověk si musí zase zvyknout, že musí být pozornější, všechno poschovávat a podobně. Naše Lucinka II. umřela ve 14,5 letech, takže jsme také museli hodně vzpomínat co a jak. A to jsem se ještě rozhodla pro dvě :-). Ale člověk si vzpomene, ono to tam někde zasunuté v hlavě je a když je potřeba, vyplave to samo. Co se týká stravy, tak to se musíte rozhodnout jestli budete krmit stravou vařenou nebo granulemi. Předpokládám, že o syrové neuvažujete. Je to teď takový módní výstřelek, ale já po prostudování všeho možného o ní, jsem ji zavrhla. Je pravda, že to co se dá běžně sehnat v supermarketech nebývá nejzdravější (tím myslím granule a ty kapsičky). Supermarkety vybírají většinou to co je hodně levné, aby se to dobře prodávalo. No a když je to hodně levné, tak se to musí ošidit na kvalitě, aby se to vyplatilo. Takže jestli chcete krmit granulemi raději si trošku připlaťte a dejte kvalitnější. Poptejte se pejskařů, mrkněte na mou odpověď o granulích z 6.3. a samozřejmě si můžete mnoho informací najít na internetu. Pokud chcete krmit vařenou stravou, tak se podívejte do kapitoly Krmení a tam je myslím dost nápadů. Naše Lucinka II. sice také vyrostla na Pedigree, ale tehdy to ještě tolik šizeno nebylo. Dnes už je to velký komerční boj.
Už víte jak se bude štěňátko jmenovat?
Eva

Re: Re: Re: Re: chybí mi

(Romana, 26. 3. 2015 11:13)

Bude se jmenovat Nancy(Nensi)..už se ji nemůžeme dočkat...Evičko určitě ji koupím kvalitní granulky..ale budu i vařit..už jsem si u vás vše přečetla..moje maminka vaří také maltézačkovi a je čipera a má 11let.Naše Nikitka byla taková popelnice,ona kde co našla tak to snědla,věčně přišla vyválená z hnoje apod..Dámička to tedy nebyla..

Re: Re: Re: Re: Re: chybí mi

(Eva, 26. 3. 2015 16:09)

Hlavně nemíchejte maso s granulkami, to není dobré na trávení. Štěmě může namočené granulky s paštičkami pro štěňátka, ale pevné kusy masa vyžadují jiné trávení než granulky. Eva

Re: chybí mi

(Bohunka, 16. 3. 2015 18:46)

Dobrý den, Romano, zcela s Vámi soucítím, ta moje mi umřela 21.2.2015, taky po náhlé těžké nemoci (selhání ledvin). Moje rodina ovšem skvěle zafungovala a sehnala mi nové štěňátko, které bylo u nás už o týden později. Rada Evy je k nezaplacení, z vlastní zkušenosti vím, že mi štěňátko pomáhá překonávat smutek. Přeji Vám, aby jste jej sehnala co nejdřív a bylo zase u Vás veselo. Bohunka

Re: Re: chybí mi

(Romana, 25. 3. 2015 13:36)

Bohunko,u nás byla první diagnozováno akutní selhání jater,ale po téměr měsíčním navštěvování klinik a veter bylo diagnoz více..rakovina,leukemie..náš boj byl těžký a nemůžu se stím pořád smířit..Niki byla velmi akční pejsek..ještě před měsícem...a nyní tady není...jistě ale vím,že už bych Niki nedávala na hospitalizaci na kliniku,jelikož tam to Niki vzdala...ja jsem si ji vzala domů,ale bylo už pozdě její stav byl katastrofický..nikdy si neodpustím,že jsem ji tam nechala..chtěla jsem pro ni jen to nej a věřila jsem v pomoc...

Re: Re: Re: chybí mi

(Bohunka, 16. 4. 2015 17:03)

Dobrý den, Romano, jsem ráda, že už máte novou fenečku, teď už snad to zvládáte lépe. Ta moje roste jako z vody. Co se týče krmení, já svým fenečkám taky hodně vařím, protože ta nejstarší má spoustu alergií, navíc se jí teď po smrti Lilly "rozjel" hluboký kožní zánět, se kterým bojujeme již sedmý týden a tím pádem je na přísné dietě. Lilly mi umřela doma v náručí, bylo to pro mě hrozně těžké, jsem zdravotní sestra a věděla jsem, že jí nemohu nijak pomoci, na dialýze bych asi pejska trápit nenechala. Stejně i tak si pořád říkám, jestli jsem neměla něco odhalit dříve, zda byla nějaká šance na uzdravení. Rozum mi říká, že ne, ale srdci neporučím. Bude nás to bolet určitě dlouho, ale nové fenečky nám pomohou vše překonat. Přeji Vám i Nancy, ať se máte krásně a užíváte si sebe navzájem. Bohunka

Očkování

(Pavel, 12. 4. 2015 18:25)

Dobrý den
Jaké očkování by se mělo každý rok opakovat?

Re: Očkování

(Eva, 12. 4. 2015 19:40)

Zdravím Pavle,
povinné je očkování proti vzteklině. Toto očkování se dělá každý rok, pokud se očkuje společně s dalšími vakcínami proti ostatním chorobám. Pokud se očkuje samostatně, používají veterináři jinou vakcínu, která vydrží 3 roky, takže se přeočkovává každý 3.rok. Ostatní očkování nejsou povinná, ale doporučují se, protože nemoci proti kterým jsou zaměřeny, jsou buď těžce léčitelné nebo se léčit nedají. Nejčastěji to bývá očkování proti psince, parvoviróze, leptospiróze a hepatitidě. Často bývá součástí vakcíny i očkování proti parainfluenzi, což je jakýsi druh chřipky, ovšem může spoluzpůsobit mnohem vážnější onemocnění zvané psincový kašel, což je onemocnění podobné lidskému černému kašli. My necháváme naše holky každoročně přeočkovávat proti všem těmto pěti nemocem. U Barunky se objevila alergická reakce na leptospirózu, takže ji letos necháme proti této nemoci očkovat zvlášť a uvidíme. Protože tuto nemoc způsobují hlodavci a protože ve velkoměstě jako je Praha je hlodavců hodně, nechceme riskovat toto vážné onemocnění, které ve většině případů končí úmrtím.
Samozřejmě existují i další očkování, např. proti borrelióze apod. Pokud nevíte proti kterým nemocem je dobré nechat pejska očkovat, poraďte se s veterinářem, nechte si vše vysvětlit a pak se rozhodněte.
Přeji hezký večer. Eva

stříhaní maltézáčka

(Lenka, 8. 4. 2015 15:24)

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně stříhacích strojků. Jaký koupit,
aby to fungovalo. Jsou docela drahé, tak abychom nekoupili špatně.

Děkuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

následující »