Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drápky

Každému pejskovi je třeba pravidelně zkracovat drápky, a to již od štěňátka. Pokud bychom to zanedbali, vnitřní živá část drápku by se prodlužovala a později by se již drápky nemohly pořádně zkrátit. Pokud se na to necítíme, necháme to raději na veterináři.

Na zkracování se používají většinou speciální kleštičky na drápky. Jsou dva typy. Buď tzv. gilotinové, s jedním ostrým břitem, které používají většinou veterináři a je trošku náročnější se s nimi naučit správně drápky stříhat, aby se neroztřepily. Nebo jsou kleštičky nůžkové se dvěma ostrými břity naproti sobě. U těch je důležité, aby byly ostré, aby se drápek při stříhání neštěpil. Také existují různé strojky na obrušování drápků, ale ty jsou účinné jen málo a spíše na drobná plemena.

Že je nutné drápky zkrátit poznáme buď pohledem nebo poslechem. Pohledem se to většinou pozná u štěňátka tak, že nám zůstávají zprvu jen lehké škrábance na rukou či jiných částech těla, kterých se štěňátko dotýká pacinkami a později i hlubší škrábance, až do krve. U dospělého pejska, který již nemá tak špičaté drápky to poznáme spíše při pravidelné prohlídce. U světlých drápků je dobře vidět "živé" masíčko uvnitř drápku a správně zkrácený drápek je asi o 2-3 mm (podle velikosti pejska) delší než je toto masíčko uvnitř. Jakmile přeroste asi přes 6-8 mm, měl by se zkrátit. Nejlepší je po zastřižení drápků veterinářem si prohlédnout jak správně zastřižený drápek vypadá. U tmavých drápků se to poznává hůře a je lepší nechat stříhání na veterináři.

Hodně přerostlý drápek se začíná kroutit nejen dolů, ale i na stranu. Takže když pejsek stojí na pacince, vidíte, že se mu prst stáčí do strany. Pokud se to stane, je nejvyšší čas drápky zkrátit. Lepší je ale drápky zkracovat pravidelně, většinou tak asi za dva měsíce, aby tato situace vůbec nenastala, protože špatným postavením prstů se vše přenáší stejně jako u lidí i na ostatní klouby nohy.

Drápky se stříhají tak, že kleštičky držíme špičkou směrem před packu, to znamená, že rukojeti kleštiček máme pod packou. Drápek se nestříhá kolmo, ale mírně šikmo tak, aby horní část drápku byla delší než spodní. Po zastřižení můžeme drápek mírně zapilovat. Pokud ale pejsek chodí často po betonu, asfaltu či jiném tvrdém povrchu, není to nutné.