Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když si přineseme štěňátko domů

Když přijde ten krásný den a my si konečně pojedeme pro naše štěňátko, je potřeba, abychom již měli připraveno vše potřebné na první dny. Nejdůležitější jsou:

- pelíšek nebo místo pro spaní

- alespoň dvě hračky

- plínky nebo připravené místo kam bude chodit pejsek čůrat

- alespoň 3 menší misky na papání (abyste je hned nemuseli umývat)

- miska na vodu

- žínka a ručník nebo osuška určená pro pejska

- pokud je to dlouhosrsté plemeno, tak hřeben

- u maltézáčků Ophtal a kosmetické tamponky (čištění očíček)

A samozřejmě musíme mít obojek (lépe kšírky, které se dají velikostně nastavovat) a vodítko. Pokud si štěňátko pořídíme v zimě, je také potřeba svetřík nebo jiný obleček. Štěňátku ovšem zpočátku nepořizujeme drahý obleček, protože z něj brzy vyroste. Později pak bude potřeba ještě šampon pro pejsky, větší osuška, ručník na tlapky, pro dlouhosrstá plemena i kartáč a sprej s olejem nebo kondicionérem pro lepší rozčesávání, no a samozřejmě další hračky, protože jakmile půjde hračka již rozkousávat na kousky, musí se vyhodit, aby štěně nespolklo některý kousek. Krmení by vám pro prvních pár dnů měl dát správně chovatel, aby štěňátko náhlou změnou stravy nemělo střevní potíže.

Další důležitou věcí je, abychom zacpali všechny díry, kam by štěně mohlo zalézt a byl ho potom problém dostat ven. To znamená například mezery mezi a pod nábytkem, postelemi, ale třeba i za lednicí. Nejlepší je dát tam nějaké krabice nebo deky, které nebude moci štěňátko přelézt. A také je potřeba z jeho dosahu odstranit všechny malé věci, které by mohlo spolknout nebo i věci, u kterých by nás mrzelo, kdyby je rozkousalo.

 

unor-2012-003.jpgunor-2012-004.jpgunor-2012-005.jpgunor-2012-006.jpg

  

 

Když se štěňátkem přijedeme domů, tak ho dáme do připraveného pelíšku, který by měl být v místnosti, kde se nejvíce zdržujeme a sedneme si poblíž. Některé štěňátko hned vyleze a začne prozkoumávat okolí, ale některé je bázlivější a musíme mu dát trochu času. Pelíšek by měl být místem, kde se bude cítit v bezpečí. Rozhodně by neměl být pejsek v pelíšku za trest. Takže když něco později vyvede, tak je chybou říkat "na místo" a dávat ho do něj nebo ukazovat na pelíšek. Pes není věc (i když podle zákona bohužel ještě ano) a pokud chcete v budoucnu, aby pes byl pořád na jednom místě, tak si ho raději ani nepořizujte. U nás povel "na místo" nemá místo. Až tedy bázlivější štěňátko samo vyleze z pelíšku, teprve pak ho začínáme hladit, zkoušíme si s ním hrát a podobně. Také mu můžeme dát nějaký pamlsek, třeba kousíčky dětských piškotů. V prvních dvou až třech dnech ho ani nekáráme, pokud udělá loužičku, mohlo by se nás začít bát. Jen ho přeneseme na plínku a řekneme, že čůrá se tam.

V prvních pár dnech či týdnech by štěňátko nemělo zůstávat doma samo. Pokud máte tu možnost, vemte si ho s sebou do práce. Já pracuji doma, takže je to bez problémů. Ale kdo odchází ráno třeba v sedm a vrací se až k večeru, neměl by si štěně pořizovat, ale spíš už staršího pejska, třeba z útulku.