Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupání

 

Každého pejska je potřeba alespoň občas vykoupat. Pejskové, kteří mají podsadu, ti se příliš často koupat nemají, stačí tak 2x do roka. Maltézáčci ale podsadu nemají, takže se musejí koupat častěji. My Lucinku koupeme tak jednou za dva až tři měsíce. Lucinky I. a II. jsme koupali také vždy po skončení barvení, aby ji neobtěžovali pejsci.

Pejsek se musí mýt speciálním šamponem pro psy. Dříve jsme koupali (tedy já, protože nikdo jiný se k tomu neměl) ve vaně, ale protože mne už začala bolet vždy záda, tak jsme si pořídili dětskou vaničku s odtokem a stojanem. Takže ji nyní koupu pohodlně ve stoje.

Maltézáček se již ve věku 8 týdnů, kdy si štěňátko většinou přineseme, může vykoupat. V tomto věku je dobré pejska právě zvykat na vše co se bude v budoucnu s ním dělat, tedy i na koupání. Do vany je třeba dát protiskluzovou podložku nebo něco proti uklouznutí, aby pejskovi neujížděly nožičky. My jsme zkoušeli kobereček nebo ručník, ale to vše plavalo, jakmile jsme napustili vodu.

Pejska nejdříve namočíme, já napouštím do vaničky asi 10 cm vody, u štěňátka trošku méně. Voda by měla mít teplotu jako pro dítě, to znamená, že když do ní ponoříme loket, nesmí nás to pálit. Někdo ještě před koupáním dává do uší pejska vatu, ale žádná z našich feneček to neměla ráda. Takže raději se při koupání snažím držet ouška dolů, aby tam voda nenatekla. Pak srst umyjeme šamponem a dobře opláchneme. Někdo používá i kondicionér, ale my ne. My používáme kvalitní šampon pro dlouhou bílou srst, který již látky podobné kondicioneru obsahuje. Po vykoupání pejska nejdříve dáme na ručník nebo osušku a necháme spíše nasáknout do ručníku vodu, případně jen mírným třením vysoušíme, abychom dlouhou srst nezacuchali. Pak zabalím pejska do suché osušky a nechám ho na klíně zabaleného v ní, dokud necítím, že je téměř suchý. Protože u oušek a pod předními nožičkami zůstává dlouho vlhký, dosoušíme ho pak fénem. To je u maltézáčka nejlepší na stole na ručníku nebo dece. Před fénováním ještě vytřu ouška kouskem vaty nebo "ušátkem", ale jen okolí zvukovodu (to je ta dírka co vede dovnitř hlavičky ), abych případnou kapku vody nazatlačila dovnitř.

Po koupání je dobré srst pročesat. Chovatelské stanice maltézáčků doporučují česat již za mokra, ale já sama vím, jak mne to tahá, když si chci učesat mokrou hlavu, takže my češeme až když je Lucinka úplně suchá. Když je srst ještě krátká, tak to snad jde, ale jakmile je již delší, určitě by ji to tahalo.

Nejlepší je vykoupat pejska po ranní procházce a pak již ven nejít. Našim fenečkám jsme vždy dali plínku a ven šly až druhý den. U pejsků to tak jednoduché není, ale rozhodně může jít ven až úplně suchý a "vychladlý", takže raději až později odpoledne nebo večer.

 

Zde bude časem video prvního koupání Lucinky III. až ho převedu (program na to už mám, teď jen najít čas).

Již se zdařilo a zde je slíbené video: