Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

 

My nejsme zastánci jednostranné stravy, takže naše slečny pejskové vždy jedly vše, kromě kořeněných jídel, množství sladkostí a čokolády. Protože když si představím, že bych měla celý život jíst třeba jen pilulky s vitamíny a minerály, je to hrozné. A přesně takové to musí být pro pejsky, kteří jsou živi třeba jen granulemi. To co říkají reklamy, že pouze granule poskytnou pejskovi "každý den vyváženou (toto slovo přímo nesnáším ) stravu", kterou normálním jídlem pejskovi nemůžete nikdy dodat, je skutečně pouze trik, jak lidi psychologicky donutit kupovat granule. Ani v přírodě nedostávají zvířata denně vše co tělo potřebuje, ale dodají to tělu pestrou stravou třeba během měsíce. Koneckonců ani člověk nemá denně všechno co tělo potřebuje, pokud se ovšem nenacpává různými pilulemi , ale pokud má pestrou stravu, prospívá svému tělu nejvíce. 

Také nejsme příznivci dnes velmi módní "syrové stravy a kostí". Dnešní psi jsou již dlouho s lidmi a různě šlechtěni, takže si myslím, že strava stylu "co by si ulovili" není moc dobrá. Ovšem ještě o ní zatím příliš mnoho nevím, takže ji neodsuzuji. Určitě ale bude zdravější než granule.

 Doplněno - přečetla jsem hodně o této syrové stravě (tzv. BARF) a mluvila s více veterináři a dospěla k názoru, že to není až tak zdravé. Holky již vyrostli ze štěněčích let a Lucinka, která vyrostla na běžné stravě nemá s žádným jídlem problémy. Naopak Barunka, která vyrostla na stravě syrové, mívá doposud občas problémy s některými jídly a také ještě nyní občas po ránu, ještě než cokoliv sní, zvracívá. Vyšetření krve i stolice nic neukázalo, ale něco s trávením v pořádku není. Takže já pro tuto stravu rozhodně nejsem.  

Naše Lucinky jedly vždy všechno (různé druhy masa, včetně vnitřností, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, občas i nějakou tu sladkost) a kromě nemocí ve stáří byly vždy zdravé a vitální. Také to co štěně pozná a ochutná  dokud je žravé, tomu se většinou nebude vyhýbat ani v dospělosti, takže mu pestrou stravu můžete zajistit během celého jeho života. Ale každý pejsek je jiný, stejně jako lidé, takže každý upřednostňuje něco jiného. Lucinka I. milovala veškeré ovoce, nejvíce jablíčka a mandarinky. Lucinka II. zase byla milovnicí polévek a brambor. Někdo říká, že pejsci brambory nesmějí, někdo zase, že ano, takže těžko říci kde je pravda. Asi někde uprostřed. Podle našich zkušeností jim ale brambory, pokud nejsou syrové, neškodí. Podle našeho pana doktora jim nevadí, ale také jim nic nedají. Jen jim projdou trávící soustavou. Co bude mít ráda Lucinka III.  a Barunka to se ještě ukáže. Důležité je, aby jídlo nebylo příliš kořeněné, to pejskům nesvědčí.

 

Čím krmíme my:

 

štěňátko

dospělý pejsek

náš jídelníček

nové papání

Důležité je pejsky nepřekrmovat. Existuje fáma, že psi vědí, kdy mají dost. To skutečně není pravda. Většina pejsků je při chuti pořád a když nemají páníčkové rozum, tak jsou pejskové pak obézní a z toho vzniká spousta zdravotních problémů. Odhadnout přesně denní dávku moc nejde, protože každý pejsek je jinak pohybově aktivní a stejně jako lidé, má každý jedinec jiný metabolismus. Ale dá se to odpozorovat. Častým projevem překrmování štěňátek až do pubertálního věku (u maltézáčků je to asi kolem 8. až 9. měsíce) býva ublinkávání během dne. Občasné ublinknutí po ránu, když vstanou, to je u štěňat normální. Je to způsobené prázdným žaludkem delší dobu, to je přes noc. Ale pozor, pokud se ke zvracení během dne přidá i průjem, bývá to již onemocnění. Takovým malým vodítkem ze začátku může být množství masa asi 4% váhy štěňátka. Maso vážíme v syrovém stavu. Pro jednodušší odhad si pak odvážené maso zvážíme i po uvaření nebo upečení a tuto váhu si zapíšeme. Protože pokud krmíte pejska tím co jíte vy (třeba ne moc kořeněný gulášek, tj. bez papriky), tak těžko budete vážit za syrova jen tu část pro pejska. Jak byste ji pak v plném hrnci poznali, že? Navážené denní množství si pak rozdělíte na počet porcí podle toho, kolikrát štěně krmíte. Zeleninu, ovoce a přílohy do tohoto množství nezapočítávám.

Pokud je štěňátko hodně vitální a nepřibíralo by, tak se denní dávka zvýší na 5% váhy. Asi od 8 měsíců dávku snížíme asi na denní dávku masa 3% váhy pejska.

Velmi důležité je, aby pejsek měl celý den přístup k čerstvé, čisté vodě. Miska s vodou by měla být na stejném a pejskovi přístupném místě, aby si pejsek zvykl, že se může kdykoliv během dne jít napít a vodu nemusel hledat. U štěňátek se musí voda někdy měnit i behem dne, u dospělých pejsků stačí dát čistou vodu každé ráno. Misku je nutné před tím vždy umýt, protože jak pejsek pije, tak do vody slintá, občas se tam dostanou i zbytky potravy a na stěnách by se mohla vytvořit plíseň, pokud by se miska nevymývala.

 

Doplněno říjen 2018:

Při brouzdání po internetu jsem objevila zajímavé stránky firmy, která vaří papání pro ty naše psí miláčky. Jmenuje se MIXÁNO. Vyzkoušela jsem ho (bohužel nejmenší dávka na objednání je na 10 dní, což na druhou stranu při zdravém způsobu přípravy tohoto papání chápu) a samozřejmě první dávku jsem "rozpitvala" na talířku a taky sama ochutnala. Protože jídlo bylo dobré a nenašla jsem v něm žádné "odpady", které bývají někdy v takovýchto produktech, dala jsem to ochutnat i pejskům. Musím říci, že po jídle se doslova zaprášilo. smiley I když Barunka chvilku jídlo očichávala, protože není zvyklá na červenou řepu v jejím jídle (jinak od stolu ji občas dostane), ale pak se do toho pustila a u příštího jídla už nezaváhala. Objednala jsem tedy i další tři druhy a musím říci, že všechny vypadají dobře a pejskům chutnají. Můžete si sami také namixovat jídlo pro pejska z výběru skupin složení dávky (druh masa, druh zeleniny, druh přílohy). Já si zkusila namixovat směs s krůtím masem (na fotkách speciál 2). Pokud se firma po čase nezhorší, jak to bohužel často bývá, budeme u nich objednávat dál, protože jídlo je dobré a pro mne je to i úspora času. Jídlo dostanete ve vakuově zabalených balíčcích podle počtu porcí (jedna porce je podle váhy pejska, na jeden den), který si můžete v objednávce do poznámky napsat. Já si nechávám zabalit dvě denní dávky, které však mám vypočítané na polovinu váhy obou holek, takže mám vlastně jednu denní dávku pro obě. Tuto dávku jim ovšem dávám dva dni za sebou, protože jedno jídlo denně vařím sama a holky krmím dvakrát denně. Nicméně každý si to může rozpočítat jak mu to bude vyhovovat. Balíčky si hned po dovezení dám do mrazáku (holky obsadily celý jeden šuplík smiley). Pak si vždy večer jeden vyndám do lednice na druhý den. Samozřejmě, že si pak dávku na jídlo odměřím asi hodinu před dobou krmení, aby to neměly holky moc studené. Dám to do misek a přikryju potravinovou fólií, aby to neoschlo. Když to náhodou zapomenu předem z lednice vyndat, tak zapálím plynovou troubu, nechám jí na plno asi dvě minuty, pak ji vypnu. Dám misky do trouby a nechám ji pootevřenou. Za chviličku je jídlo oteplené. Nechám chvilku vystydnout misky a dám to holčičkám spapat. Fotky jsou v odkazu "nové papání" výše.