Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ouška

U maltézáčků jsou ouška přilehlá k hlavičce a visící dolů. Proto mohou častěji trpět na záněty oušek. Proto se musí chloupky, které rostou přímo ve zvukovodu a v jeho okolí, vytrhávat. Nebojte se, kůže zde není příliš citlivá, takže to pejska nebolí. Ale cítí to a je mu to samozřejmě nepříjemné. Proto se musí štěňátko od mala zvykat i na tuto úpravu, samozřejmě ne hned jak si ho přinesete. Opět mu dejte alespoň měsíc čas. Kdo to ještě nikdy nedělal, měl by požádat svého veterináře, jednak o první vytrhání a také, aby mu ukázal kde se všude chloupky vytrhávají.

Také existují přípravky pro čištění oušek a prevenci právě zánětů. Většinou se tato vodička nakape do zvukovodu až začne vytékat, pak se promne ouško tak, že se jemně mačká místo těsně pod ouškem. Pak necháte pejska zatřepat hlavičkou, čímž vytřepe většinu vodičky a nakonec se okolí zvukovodu jemně vytře vatou nebo vatovým tamponkem. U štěňátek není dobré používat tyčinky na čištění uší, protože mají kůžičku ještě jemnou a tyto tyčinky jsou pro ně moc drsné a ouško dráždí. Ale u dospělého pejska touto tyčinkou vyčistíme záhyby na vnitřní straně ucha. Nikdy nestrkáme tyčinku dovnitř ucha. Čistíme pouze viditelnou část ucha. Jak často čištění provádět, to je napsáno na přípravcích, ale většinou stačí tak jednou za měsíc, podle toho jaké je počasí a také podle náchylnosti pejska na záněty.

U maltézáčka je dobré ouška častěji pročesávat, protože i při krátkém sestřihu se chlupy na uších nechávají delší, takže se snadněji mohou zacuchat. Pozor také na místa pod oušky, kde bývají chloupky mastnější a rády se právě tam tvoří zacuchané chumáče, které pak mohou přispívat právě k zánětu ouška.