Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spaní

 

Někdy radí chovatelé, aby se štěňátku nepořizoval hned pelíšek, že ho hned zničí, ale aby se mu dala krabice. Mně krabice připadá taková "bezdomovecká". Naše zkušenost je taková, že pokud se štěňátko hned ze začátku usměrňuje, aby do pelíšku nekousalo, není důvod mu ho nepořídit. Jenomže hodně lidí dělá tu chybu, že když se štěně začne legračně prát s pelíškem nebo s botou a podobně, tak se tomu smějí a pejsek si pak myslí, že je to pobídka k tomu, aby tu či onu věc roztrhalo na cucky. A oni se pak diví a stěžují si, že jim pejsek všechno trhá. Je potřeba štěněti hned od začátku (mimo prvních dvou až tří dnů, kdy se seznamuje s novým domovem) nedovolit, aby trhalo, v jeho myšlení znamená hrálo, s tím s čím nemá. rijen-2011-046.jpgNaše Lucinka má pelíšek od začátku a nic s ním nedělá. Samozřejmě, že také záleží hodně na rase, ale u maltézáčka se to dá zvládnout dobře. Jakmile začala kousat do pelíšku, zvýšeným hlasem byla napomenuta. Štěně se ze začátku jen lekne a začne znovu, ale časem již rozpozná, že se zlobíte, že dělá něco co nemá. Do pelíšku je dobré dát teplou deku a na ni nějaký hadřík nebo ručník. Pejskové se v tom rádi rochají a upravují si to podle svého, čímž se také zabaví.

 

rijen-2011-029.jpgKdyž jsme si Lucinku přinesli, tak prvních pár dnů spala v košíku na prádlo, vystlaném prostěradlem, dekou a ručníkem. Přes vršek jsme přes půlku přehodili tmavý velký ručník, aby měla klid a temno. Dovnitř jsme jí dali většího plyšového medvěda, aby měla pocit, že je tam sourozenec nebo máma. Také vůbec neplakala. Medvěda má nyní v pelíšku a ráda se s ním pere.

  

rijen-2011-061.jpgNyní samozřejmě spí už s námi v posteli. Prostředek je vystlán plínkami, protože ještě neumí seskočit dolů a dojít si v noci na plínku v pokoji. Někteří lidé to neschvalují a říkají, že pes má spát dokonce v jiné místnosti. Ale není to tak, pes je smečkové zvířátko a pokud ho nutíte být jinde, tak má pocit, že něco provedl nebo, že není "hoden" být ve smečce. Takže když nechce někdo, aby spal v posteli (u velkých psů je to v dospělosti trošku problém), měl by ho nechat spát alespoň ve stejném pokoji.