Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěňátko


Když si berete štěně od chovatele, mělo by mu být nejméně 7, ale lépe  8 týdnů. V té době by mělo štěně již papat samo a většinou bývá zvyklé na granulky pro štěňata a na vařené kuřátko s rýží. Paní, od které jsme si přivezli Lucinku III., říkala, že ji krmí třikrát denně. To je ovšem v tomto věku málo, nejméně do tří až čtyř měsíců by mělo štěňátko papat 4-5 krát denně, do šesti měsíců pak nejméně 3 krát denně. Také se nám zdála trošičku pohublejší, ale po dvou týdnech u nás už byla pěkně vykrmená. Ať již chcete štěňátko krmit jakoukoliv stravou (granule, vařená, syrová), ze začátku musíte krmit tím, na co je zvyklé od chovatele a pomalu přecházet na stravu, kterou preferujete vy.

 

Lucinka byla zvyklá na granulky a kuře. Takže ráno dostává namočené granulky buď se lžičkou paštičky pro štěňata nebo lžičkou masové konzervy, rovněž pro štěňata. Granulky jí dáváme kvalitní, pro štěňata malých plemen. To je důležité, vybrat správné granulky, protože malá plemena dospívají a rostou mnohem rychleji než plemena velká. Ráno, když si vařím čaj, tak nejdříve zaleji asi lžičku granulek horkou vodou. Než si pak dovařím čaj (scedit a osladit), jsou granulky dostatečně změklé. Scedím je a přidám k paštičce. 

K dopolední svačince, asi dvě hodiny po snídani, dostává asi tři lžičky pribináčka nebo oslazený tvaroh. Nyní, když jí budou již tři měsíce, bude dostávat i jemný smetanový sýr.

K obědu je masíčko s přílohou, kterou tvoří vařená rýže nebo těstoviny nabo spařené ovesné vločky, ale ty jí moc nejedou.  Zpočátku to bylo jen kuřátko s rýží nebo těstovinami, ve dvanácti týdnech jsme začali postupně přidávat i další druhy masa - hovězí, králík, krůta, vepřové, dokonce i pštrosa ochutnala a moc si pomlaskávala. Je důležité nemíchat v jeden den dva nové druhy, abychom poznali jak to štěně snáší. To znamená, že když jsme zkusili poprvé hovězí maso, dostala ho k obědu a k večeři opět kuřátko, na které již byla zvyklá. Štěňátka totiž mívají často při nové potravě mírný průjem. Kdyby se daly v poledne i večer nové druhy a štěně by na ně reagovalo průjmem, mohl by se průjem zhoršit a u štěňat je to pak špatné.

K odpolední svačině dostává paštičku pro štěňata, kterou velmi miluje. A já se jí nedivím, protože tak moc voní, že by to člověk snědl sám. Od tří měsíců jsme začali dávat i konzervu pro štěňátka, aby neměla pořád to samé.

No a k večeři má opět maso s přílohou. Od dvánácti týdnů už zamícháváme do jídla i vařenou zeleninku. Například mrkev, hrášek, brokolici. Vařená je totiž lehčeji stravitelná. Vždy musí být pokrájená na malé kousky.

Samozřejmě, že není nutno se držet tohoto přesně. Například, když nemáme pribináčka ani tvaroh, dostane i k dopolední svačině paštičku. A Lucinka vůbec nic nenamítá. Asi od věku tří měsíců jí začínáme dávat ochutnat vše ostatní, to je třeba tvrdý sýr (ne tučný), syrové i kompotované ovoce, syrová zelenina, také bábovka jí velmi chutná. Ovšem tu jí dávám pouze domácí, protože ty kupované většinou obsahují nějaká ta E-čka. Lucinka III. má také ráda horní kůrku od chleba. Po své snídani vždy loudí na nás právě tyto kůrky, protože my máme většinou k snídani chléb. Syrovou zeleninu vždy strouhám (listovou krájím na malé kousky), aby ji mohlo štěně lépe strávit.

 

listopad-2011-9-027.jpgBěhem celého dne má v malé mističce k dispozici granulky, kdyby měla ještě hlad. Nedávám jich tam moc a pokud některé zbydou, tak je ráno druhý den použiji ke snídani. Namočením změknou, takže nevadí, že jsou z minulého dne. Od pěti měsíců však již granulky přes den nedáváme. Dostává je pouze k snídani, již nenamáčené, s půlkou dětského piškotu nakrájeného na malé kousky (aby jí to víc chutnalo). 

 

 

listopad-2011-20-001.jpgA samozřejmě má celý den k dispozici misku s čerstvou vodou. Někdy je třeba vodu přes den měnit, pokud si do ní moc "naslintá", to znamená, že si do ní nanosí drobky nebo zbytky jídla na tlamičce. Jak potom pije, tak zbytky zůstanou ve vodě. To je potom dobré vodu vyměnit.

 

14.5.2012 doplněno - Barunka vyrostla na syrové stravě, tzv. BARF, takže když jsme si ji přivezli, krmili jsme jí touto stravou. Dostali jsme od paní chovatelky papáníčko asi na týden, připravené po porcích v sáčcích. Ale když asi po třech dnech jsme neuhlídali Barunku při jídle a ona vlezla do misky Lucince, která měla vařené masíčko, už syrové nechtěla. Vždy do toho jen tak párkrát ďoubla a nic. Tak jsme ji začali krmit stejně jako Lucinku a teď už papají to samé. Po jídle si vždycky jdou vzájemně vylízat misky, aby zkontrolovaly, jestli náhodou ta druhá neměla něco lepšího . Barunka vůbec nechtěla mléčné výrobky, takže to vypadalo, že jí budeme muset přidávat do jídla pomleté skořápky. Ale nakonec jsme zjistili, že jí velmi chutnají zakysané výrobky, tedy jogurty, kysaná smetana, podmáslí apod. Takže na skořápky nedošlo. Teď už jí i hodně zeleniny a ovoce, takže vápníku má jistě dost.