Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyměšování


Když si přinesete domů to malé klubíčko chlupů s velkýma očima, první, co ho musíte naučit je to, aby se chodilo vyčůrat a vykakat na jedno místo, později ven. Někdo používá noviny, jiný hadry, někdo speciální záchodek pro pejsky, my používáme lidskou plenu pro inkontinentní lidi (lidé, kteří neudrží moč), kterou máme na stařičkém umělohmotném tácu ze školní jídelny. To na co se bude pejsek vyměšovat je v podstatě jedno, důležité je, aby se to naučil. Někdy už to zčásti umí od chovatele, tak v tom musíme pokračovat. Někdo učení na plínku neschvaluje, protože to může prodloužit dobu naučení čůrat venku, ale my to učíme, protože když je pak pejsek nemocný nebo je venku ošklivé počasí (chumelenice, kroupy, velký mráz apod.), tak může jít doma na plínku a nevzniká problém.

 

rijen-2011-010.jpgNejdříve dáme plínku hodně blízko místa, kde se pejsek zdržuje nejvíce. U nás to bylo v kuchyni, kousek od pelíšku a místa, kde má misky s jídlem a vodou. První dny to chce hodně trpělivosti, protože musíte štěňátko dát na plínku hned po vyspinkání, po jídle a také po hře. To jsou nejčastější doby, kdy čůrá. Je třeba si s ním k plínce sednout a stále ho vracet na plínku, než se vyčůrá. Pokud se tak stane, pochválit ho a dát mu nějakou malou odměnu. My jsme dávali kousíček dětského piškotu. Připravte se na to, že můžete u plínky sedět i deset minut či ještě déle. První dva až tři dny štěně nekáráme, pokud se vyčůrá jinde, aby se nás nebálo, protože je v novém prostředí a musí si zvyknout. Jen jak vidíme, že čůrá (přisedne k zemi a ztuhne), tak ho honem chytíme a dáme na plínku a řekneme něco jako "čůrá se na plínku" nebo podobně. Později, pokud se počůrá jinde, tak mu rozhodně nemácháme čumáček v loužičce nebo něco podobného. Stačí zvýšit hlas při vynadání, případně mírně zatahat za kůži mezi lopatkami, ale opravdu jen mírně. A samozřejmě donést ho na plínku a opakovat, že čůrá se tam. Pokud se štěně vyčůrá samo na plínku, tak ho móóóóc pochválit a dát pamlsek. Při tom je dobré vyslovovat slovo "vyčůral/la se", stejně jako při kárání. Štěně po čase pochopí co to znamená.

 

Asi po 14ti dnech jsme dali ještě jednu plínku do předsíně, která je hned vedle kuchyně. Protože pejsek instinktivně nechce močit tam kde má pelíšek (přeci si ho nebude znečisťovat ), tak si chodí na plínku , která je dál od pelíšku. Tu první jsme ale stále nechávali v kuchyni, protože v zápalu her, často Lucinka jen taktak doběhla i na tu bližší plínku. Když už své čůrání jakž takž ovládala a vždy odcházela do předsíně, tak jsme teprve tu kuchyňskou zrušili. Dá se i postupně posouvat jedna plínka, tak po čtyřech až pěti dnech o kousek blíž ke vchodovým dveřím nebo místu, kde chceme plínku mít, ale je to zdlouhavější. Záleží také na tom, kolik máte místa.

 

Tohle vše se týká hlavně období v zimě, kdy se nemůže tak často ven. V létě je nejlepší, když také chodíte zpočátku každé dvě hodiny ven, třeba jen na zahradu nebo před dům někam na trávu. Tak se rychleji štěně naučí vyměšovat venku a také na trávu a ne na chodník, což je dobré a slušné hlavně ve městech. Postupně když chodí pejsek doma již sám dobře na plínku a nestávají se nehody mimo ni, přestaneme dávat doma pamlsek, ale stále ho chválíme. Pamlsek pak už dáváme jen venku, čímž štěně motivujeme k tomu, aby se vyměšovalo raději venku než doma. Musíme mu ale dopřát alespoň 4x denně vycházku venku.

Někdy se stává, že štěňátko venku neudělá nic a jakmile přijdete domů, tak se vyčůrá i vykaká. V tom případě je nutné, abyste "vychytali" doby vyměšování a ještě před nimi šli rychle ven. Bývá to zpravidla po spánku, chvíli po jídle a po delší hře. To se dá ovšem provádět, když je venku teplo. V zimě než se oblečete, tak už štěně vykoná potřebu doma. V tom případě pomáhá vzít ven kus počůrané plínky a dát ji na trávu. Štěně držet na krátko, aby se pohybovalo poblíž plínky a povzbuzovat ho, aby se vyčůralo. Pokud jste toto používali i doma, tak štěně ví co se po něm chce. Většinou se pak buď na kus plínky nebo vedle štěňátko vyčůrá. V tom případě ho hóóódně pochválíme a dáme pamlsek. Pokud štěně již zná výrazy "venku" nebo "ven" a "vyčůral/la se", tak to doprovázíme právě slovy "vyčůral/la se venku" a chválíme. Časem pak začne i bobečky dělat venku.