Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví

Maltézáček je plemeno, které netrpívá příliš nemocemi. Pokud má dobrou výživu a láskyplnou péči, která zahrnuje například pravidelné očkování či nezanedbávání příznaků chorob, nebývá nemocný. Samozřejmě výjimkou je štěněčí a seniorský věk.

U štěňátek bývají častá střevní onemocnění, záněty oušek a v zimě nachlazení nebo i chřipka. Pokud má štěňátko celý den průjem nebo pokud se k průjmu připojí i zvracení, bývá to většinou střevní infekce a je nutná návštěva veterináře. Jednotlivý průjem (tedy jen jednou v průběhu dne) je pouze reakce na určitý druh potravy. Zánět oušek se pozná tak, že štěně se často drbe na uších a většinou bývá vnitřek ouška zarudlý a obvykle když si přičichnete, cítíte nepříjemný pach. Také se může objevit na oušku tmavý maz, to už ale bývá známka pokročilého zánětu. Opět je nutné navštívit veterináře. Občasné podrbání nic neznamená, vždyť i my se občas někde během dne poškrábeme, že nás něco svědí jen tak. Chřipka nebo nachlazení se projevuje častým "pokašláváním", které vypadá jako by pejsek měl něco v krčku a snažil se to prudším vydechováním dostat ven nebo zvýšenou teplotou. Pozor, pejsci mívají normální teplotu kolem 38 stupňů, takže zvýšená je až kolem 39 stupňů.  

V seniorském věku to bývá často artróza a u fenek zánět dělohy. Artróza se projevuje sníženou pohyblivostí kloubů, tedy většinou kulháním. Zánět dělohy u feneček mívá různé projevy, ale nejčastější bývá pokračování výtoku i po době, kdy by mělo skončit hárání (barvení). Pokud spí pejsek s páníčky v posteli, snadno se to pozná na prostěradle kde zůstávají mírně zabarvené flíčky. Pokud v posteli nespává, může se tento projev přehlédnout. Dalším příznakem bývá neustálý zájem pejsků o fenku, i když už dávno dohárala a je vykoupaná a oni ji neustále očichávají jako kdyby stále barvila. Tím samozřejmě není myšleno normální očichávání, kterým se pejskové projevují běžně. Ale takové to "vehementní ", kdy pejsek nechce od fenky ani odejít. Všechny tyto příznaky mohou být však pouze příznaky nějaké infekce, ale většinou se jedná právě o začínající zánět dělohy. Rozhodně je třeba navštívit co nejdříve veterináře.

Jako u každého plemene se může u některých jedinců samozřejmě objevit i jiná choroba, například naše Lucinka II. od 11ti let trpěla na močové kameny. Ty se projevují krví v moči (u fenek samozřejmě mimo dobu barvení).

Další jsou samozřejmě úrazy, které bývají častější u štěňat, protože majitelé opomenou některá opatření pro jejich prevenci. Časté bývá opaření nebo zhmoždění, kdy majitelé zapomenou, že štěně se neustále plete pod nohy a buď ho přišlápnou nebo v horším případě, kdy nesou nějakou horkou tekutinu, při zakopnutí o něj ho opaří. Je třeba si toto uvědomovat a pokud již přemisťujeme něco horkého, je dobré, aby štěně někdo jiný vzal do ruky. Totéž platí i u žehličky - pro štěně je pohybující se šňůra hračkou a může na sebe horkou žehličku schodit. Takže raději žehlete v jiné místnosti než je štěně nebo pokud ho někdo jiný hlídá.

 

Alergie

Po trpké, řekla bych až hrůzné zkušenosti sem doplňuji ještě informaci o možné alergické reakci na očkování. Po očkování proti různým nemocem (prý to bývá často leptospiróza) se může objevit, stejně jako u lidí, alergická reakce na toto očkování. Pejsek opuchne, hlavně kolem očíček a čumáčku, na tělíčku se mu objeví růžové až červené fleky, které jsou dobře vidět na bříšku, kde je srst řidší. Na pejskovi to poznáte hned, že není ve své kůži, nechce moc chodit a může mít průjem nebo zvracet. Pak se objeví otoky a fleky. Proto je dobré mít doma před jakýmkoliv očkováním přípravek proti alergickým reakcím tzv. antihistaminikum. My jsme použili prášek, který se jmenuje Dithiaden. Je to lidský prášek, ale může se použít i u zvířat. Je na předpis, ale jistě někdo ve vašem okolí ho má a jednu tabletku vám dá. Nezapomeňte si k němu napsat expirační dobu. Ani pejskům by se neměly dávat prošlé léky. Pokud se objeví alergická reakce, dejte maltézáčkovi osminku tohoto prášku a do půl hodinky by měly všechny příznaky alergické reakce odeznít.

Rozhodně ale nedoporučuji nechodit kvůli tomu na očkování, protože ty závažné nemoci jako je právě např. leptospiróza nebo třeba psinka, jsou mnohem horší, než případná alergická reakce a pro pejska bývají tyto nemoci smrtelné. Jen to oznamte vašemu veterináři a on to vyřeší jiným způsobem očkování. Také bych doporučila chodit na očkování tak, aby váš veterinář byl ještě alespoň dvě hodiny po očkování v ordinaci, abyste v případě alergické reakce mohli k němu znovu zajít.